ef-lop

 »

Desátník Kouba

 »

Krajina

 »

Proste Praha

 
Proste Praha
137
Proste Praha
I
[před 5 měsíci]
Večerná Praha 19. 1. 2026 fotená mobilom v režime „Noc“ – je obdivuhodné, čo tie prenosné minikrabičky dnes dokážu…
Název:
Proste Praha
I
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
Večerná Praha 19. 1. 2026 fotená mobilom v režime „Noc“ – je obdivuhodné, čo tie prenosné minikrabičky dnes dokážu…
Technika Autora:
Canon, Olympus / OM System, Nokia, Microsoft, Samsung
137
Poznámka Autora:
 
Proste Praha
Proste Praha
II
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
II
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
III
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
III
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
IV
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
IV
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
V
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
V
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
VI
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
VI
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
VII
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
VII
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
 
Proste Praha
Proste Praha
VIII
[před 5 měsíci]
Název:
Proste Praha
VIII
Vystaveno:
před 5 měsíci
Kategorie:
Poznámka k fotografii:
Ivo Hausner  | před 5 měsíci   
Moc pěkné. Uz přišla doba, kdy mobily překonaly kvalitou první zrcadlovky. Nedavno jsem otevřel pár starých raw fotek z Nikonu d70, a detaily, šum, vše bylo i za běžného dne viditelné… a to ten přístroj pamatuju stal opravdu hodně peněz. V tomto jde pokrok dál a dál.. z vlastní zkušenosti je fajn, že vím, kdyz jdu bez foťáku, že i tím mobilem udelam kvalitní fotku alespoň na památku do alba.

[Edit: před 4 měsíci]
Mirek Mandl  | před 5 měsíci   
Ano, kamarád mi říkal, že se v důchodu budu moct věnovat focení, ale zjistil jsem, že kvalita fotek z mého Nikona D5300 mě neinspiruje k dalšímu focení. (A/ale ani tento fakt mě „neinspiruje“ k nákupu něčeho lepšího… 😉)
Katka [kaa] Schnablová  | před 5 měsíci   
Hezké fotky. Nejvíc se mi líbí IV - to střídání zlaté a stříbrné.
Vladimír Šulc  | před 5 měsíci   
Opravdu moc krásný fotky, jak výtvarně, tak technicky! Mohu jako technokrat požádat o informace z exifu?
ISO, čas, clona, stabilizace on/off ?
Jsem si vědom, že zásadní roli hrají odšumovací algoritmy v sw mobilu, o kterých se nic nedozvíme.
Desátník Kouba  | před 5 měsíci   
Ďakujem, Vláďo, som rád, že sa ti fotky páčia.
Informácie z EXIFu sú vypovedajúce len čiastočne, pretože v nočnom režime mobil skladá jednu fotku z viacerých expozícií, nie sú to klasické dlhé expozície, tie by takto nevyšli. Skladá ich jednak preto, aby sa dali uržať z ruky a tiež preto, aby sa podarilo zachovať vyváženú výslednú expozíciu a scény neboli prepálené alebo úplne utopené v čiernej. Mobil scénu sníma celkovo napr. 2 sekundy (v podstate kontinuálne, nevidieť, ako seká jednotlivé snímky) a potom ešte pár sekúnd na pozadí pracuje, než uloží definitívnu fotku. Do EXIFu potom nejaké hodnoty uloží, avšak či sú to hodnoty pre prvú fotku zo série, ktorú poskladá, alebo nejaký priemer… ťažko povedať.
Napríklad pre IV sú údaje: ohnisková vzdialenosť 23 mm (pri prepočte na kinofilm), clona F1,8 (tieto dve hodnoty sú dané jedným z použitých foťákov v mobile, takže tie sú jasné 😀), ISO 2000, čas 1/25 s. Bolo by zaujímavé vtedy a na tom mieste urobiť klasickú fotku s týmito expozičnými hodnotami pre porovnanie, ako by vypadala. Ak si na to spomeniem, skúsim to. Potom by sme (možno) boli trochu múdrejší 🙂
Objektívy na mobile sú stabilizované a výsledok je len v JPG, nie v RAWe (bežné, „nepočítané“ fotky mobil ukladá aj do RAWu).
Inak, niečo podobné zvláda aj moja bezzrkadlovka Olympus, že pri nočnej fotografii v rámci jednej postupne pridáva expozície, ale zosvetľuje len tmavšie časti, aby boli ochránené svetlá, len sa treba pohrať s nastavením citlivosti a expozičného času jednotlivých čiastočných expozícií a chce to ideálne aj statív. Takže to nie je taká rýchlovka ako na mobile, ale výsledok je aj v RAWe. Olympus to nazýva Živé kompozitné snímanie (Live Composite), čo tú funkciu veľmi pekne vystihuje. Musím sa s touto možnosťou fotenia viac pohrať, dajú sa s tým dosiahnuť. Len keď niekam večer idem alebo sa niekde vyskytnem, tak foťák so statívom nenosím, zatiaľčo mobil áno, takže asi potrvá, než sa k tomu dostanem 😀
Petr [petrh] Holub  | před 5 měsíci   
Marku, jsem rád, že jsi to takto hezky napsal. Vůbec netuším, že mobily tímto způsobem pracují ze snímky. Pravda je, že fotografie jsou kvalitní.
Mirek Mandl  | před 5 měsíci   
Pěkná série! A ty fotky fakt vypadají hodně dobře. Dřív bylo třeba mít stativ a použít dlouhou expozici. Takže 👍 tobě i výrobcům mobilů.

[Edit: před 5 měsíci]
Desátník Kouba  | před 5 měsíci   
👍